کارت عروسی قاتل یا مقتول
کارت عروسی هوشمند! قاتل کارت عروسی یا مقتول ؟!
نوامبر 5, 2017

به طور کلی ازدواج سفید به این معناست که مرد و زن زندگی مشترک خود را بدون ازدواج رسمی و شرعی شروع میکنند و با هم در مکانی به زیر یک سقف می روند.


امروزه در حالی که این پدیده نه از لحاظ شرعی و نه از لحاظ قانونی در کشورمان پذیرفتنی نیست اما تعداد این نوع ازدواچ در ایران رو به رشد است .

ازدواج سفید که می توانیم آنرا همان هم خانگی بدون ازدواج دختر و پسر بنامیم پدیده ای است که دختر و پسر در یک خانه در کنار هم زندگی میکنند اما از لحاظ شرعی و قانونی پیوند ازدواج بین آنها صورت نگرفته است . این پدیده که مخالفان بسیاری دارد به علت مخاطرات حقوقی ، روحی و اجتماعی در جامعه کارشناسان را وادار به واکنش در برابر ازدواج سفید کرده است.

ازدواج سفید  در غرب

در غرب به علت سبک زندگی رایج در آنجا تعداد ازدواج های رسمی با کاهش قابل توجه ای رو به رو بوده و زوجین عموما بدون ازدواج رسمی و شرعی زندگی را آغاز می کنند و به طور کلی روابط بیشتر بر اساس ارضای غرایز و یا آزمایش رابطه صورت می گیرد.

آمار میگوید بیش از دوسوم زوج های آمریکایی قبل از ازدواج رسمی با یکدیگر ، مدتی را به زندگی با هم زیر یک سقف مشترک میگذرانند.

علل گرایش به ازدواج سفید

علی اصغر نژادفرید ، روانشناس ، معتقد است که علت اصلی این پدیده مسئولیت پذیر نبودن دو طرف یا حداقل یک طرف رابطه است و ایشان در این ضمینه می فرمایند :

نبود مسئولیت‌پذیری، ریسک‌ فاکتوری اساسی برای زندگی محسوب می‌شود؛ چرا که در چنین روابطی افراد مسئولیت عملکرد خود را برعهده نمی‌گیرند.

و جناب بیاتی که ایشان نیز بر مسئولیت پذیری طرفین رابطه اشاره داشتند فرمودند :

چنین عاملی می‌تواند در تداوم زندگی مشترک تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. این در حالیست که اکنون فضای ازدواج مناسب نیست و افراد به علت مشکلاتی مانند مسائل اقتصادی تمایل به ازدواج و رفتن زیر یک سقف را ندارند.

پیامد های ازدواج سفید در حقوق

وکیل و مشاور حقوقی خانواده ، علی احمدی در این زمینه میفرماید :

چنین رابطه ای زنا تلقی می شود و فرزند ناشی از آن فاقد مشروعیت قانونی است، چون نسبت فرزندی او با پدر قابل اثبات نیست.

عموماٌ در این موارد زن برای جلوگیری از بی آبرویی به دنبال اثبات رابطه ی پدر و پسر بودن مرد و فرزندش نمی رود و حتی اگر بگوید که صیغه بوده اند به علت ثبت نبودن آن کاری از پیش نمی برد.

و اما در این میان فرزندانی باقی میمانند که نه آنها از پدر و مادرشان ارث می برند و نه پدر و مادر از آنها ، البته سایر حقوق این کودکان به مانند دیگر کودکان است ولی عموماٌ کسی حضانت آنان را بر عهده نمی گیرد مگر با طی کردن مراحل قانونی بسیار ، در این موارد معمولا حضانت به مادر داده می شود.

گفتگو با زوجی که اینگونه وصلت کرده اند

به گزارش خبرگزاری خبر آنلاین در گفتگو با زوجی سی و چند ساله و فرهنگی از قشر متوسط جامعه که این نوع زندگی را انتخاب کرده اند ، این زوج سخت ترین قسمت این نوع زندگی را این میدانند که مجبورند از بسیاری پنهان کنند که به این روش زندگی میکندد.

در قسمتی از گفتگو مرد در ارتباط با این دوگانگی که متاهل است یا مجرد میگوید :

فکر کنید یک فرم به شما می‌دهند که پر کنید، تا به قسمت متاهل یا مجرد می‌رسید، می‌دانید تکلیفتان چیست. یا متاهل هستید و با همسرتان زندگی می‌کنید یا مجردید. اما من بارها در این شرایط قرار گرفته‌ام و از خودم پرسیده‌ام خب، تو کدامی؟ و به نتیجه نرسیده‌ام. شاید به نظر شما ساده بیاید اما این بدترین حسی بوده که داشته‌ام. این که ندانید چه هستید و که هستید.”

در ادامه از دلایلی میگوید که باعث شده آنها این نوع زندگی را برگزینند.

“همین آمار طلاق را نگاه کنید که روز به روز بیشتر می‌شود. ما نمی‌خواهیم یکی از اینها باشیم. می‌خواهیم اول به شناخت از همدیگر برسیم و بعد اگر دیدیدم همدیگر را برای تمام عمرمان می‌خواهیم آنوقت به این موضوع رسمیت بدهیم، نه این که مثل خیلی‌ها ندیده و نشناخته وارد یک رابطه دائمی شویم که در ادامه آن مثل خیلی‌های دیگر یا از هم جدا شویم یا دلزده شویم اما از سر اجبار به زندگیمان ادامه دهیم. قرارمان بین خودمان این است که تا زمانی که “عشق” هست، ادامه بدهیم.”

و زمانی که مصاحبه کنند در ارتباط با بچه دار شدن میپرسد پاسخ اینگونه است :

“مسلما هرگز، اصلا. مگر دیوانه‌ایم؟ هم دلمان بچه‌ نمی‌خواهد و هم در این شرایط بلاتکلیف؟ ما حتی هنوز مسافرت نمی‌توانیم برویم، در هتل نمی‌توانیم با هم بمانیم چون اسممان در شناسنامه همدیگر ثبت نشده، در مناسبت‌ها و مراسم خانوادگی نمی‌توانیم با هم باشیم، از تسهیلاتی که به متاهل‌ها داده می‌شود بی‌بهره‌ایم، برای اجاره کردن خانه مشکل داریم، آنوقت بچه‌دار هم بشویم؟ استرس و نگرانی پنهان زندگی کردن دو نفره کافی نیست؟”

و در نهایت زن خاطر نشان میشود که در این روابط دختران بیشتر صدمه می بینند و دخترانی را دیده است که هم از خانواده ترد شده و هم ازدواج سفیدشان به زندگی دائمی تبدیل نشده و دچار افسردگی های شدید یا حتی اعتیاد شدند و یا سقط جنین های مکرر آنان را دیده در این روابط را شاهد بوده.

ازدواج سفید چیست ؟
4.8 (96%) 20 votes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *