لباس نامزدی
چگونه لباس نامزدی خود را انتخاب کنیم؟
مارس 25, 2018
تشریفات
دفاتر تشریفات ، مدیریت مراسم شما
آوریل 5, 2018

یکی از دغدغه های عروس و داماد در شرف برگزاری مراسم ازدواج، خرید های قبل از عروسی است. این مدت زمان میتواند بسیار لذت بخش یا بر عکس، بسیار استرس زا باشد. از میان خرید های مربوط به مراسم عروسی، خرید سرویس طلا عروس خانم به دلیل قیمت بالاتر به نسبت سایر خریدها، وقت و توجه بیشتری می طلبد.


سرویس طلا

چرا اینقدر گران

شاید برای همه دوستان جای سوال باشد که چرا طلا تا این میزان قیمت بالایی دارد. دلیل این قیمت بالا کمیابی بسیار زیاد طلا در زمین است. به طوری که مجموع کل تولیدات طلا در سال گذشته در جهان تنها 508 تن بوده است. جالب است بدانید حتی در معادن  طلا هم میزان طلای موجود در سنگ ها بسیار کم است و در معادن به طور میانگین به ازای برداشت و خرد کردن و انجام عملیات در یک تن سنگ حدود پنج تا شش گرم طلا حاصل میشود. دلیل قیمت بالای طلا هم همین موضوع است. هر یک تن سنگ فقط شش گرم طلای خالص.

سرویس طلا ، هدیه گران و جذاب

هدیه دادن طلا و جواهر و به خصوص سرویس طلا به عروس از دیرباز یکی از رسوم بوده که تا به امروز هم بر خلاف بسیار از رسم ها همچنان به قوت خود باقی است. استفاده از سرویس طلا و جواهر برای عروس، در کشور های هند و عربستان رواج بیشتری دارد. بر عکس هندی‌ها و اعراب، عروس‌های اروپایی و آمریکایی به ندرت از طلاهای سنگین و بزرگ استفاده می‌کنند زیرا عموم طراحان مد عروسی در اروپا معتقدند که خود عروس باید مرکز توجه  باشد.

در ایران خرید سرویس طلا برای عروس یکی از رسوم مهم به حساب می آید و در واقع هدیه داماد به عروس محسوب می‌شود و از آنجا که خرید طلا در ایران نوعی سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود، عموما افراد به دنبال سرویس هایی اند که هنگام فروش افت قیمت کمی داشته باشند. پس خرید یک سرویس طلای خوب و آبرومندانه، هم برای عروس و هم برای داماد اهمیت دارد.

سرویس طلا

عیار طلا به چه معناست؟

عموما طلای مورد استفاده برای ساخت جواهرات ، طلای خالص نیست. شمش های طلای موجود در خزانه داری کشورها دارای خلوص ۹۹.۹۵ درصد یا ۲۴ عیار اند.از این طلا به دلیل نرم بودن در جواهر سازی نمیتوان استفاده نمود و طلای ۲۴ عیار بیشتر جنبه ی بازاری دارد و چندان واقعی نیست، هر چند طلای ۲۴ عیار بازاری خلوص بالاتری از طلای ۱۸ عیار دارد. طلای ۱۸ عیار دارای ۷۵ درصد طلای خالص و ۲۵ درصد آلیاژ از فلزات دیگر برای ساده سازی فرایند جواهر سازی می باشد. طلای ۱۲ عیار از لحاظ وزنی دارای پنجاه درصد طلا و پنجاه درصد آلیاژ است. رنگ سفید یا زرد یا رزگلد طلای موجود در بازار به همین آلیاژ افزوده شده وابسته است بدین صورت که نقره و مس و پلاتین و تیتانیوم و ترکیباتی از این ها موجب ایجاد رنگ های متفاوت در طلای ساخته شده می گردند. گاهی فلزات بسیار گران قیمتی مانند رادیوم هم برای درخشندگی سرویس طلا یا به طور کلی طلا به آن افزوده می شوند.

طلا

رنگ های خاص طلا

رنگ های خاصی نیز میتوان با آلیاژ ها و روش های ساخت مختلف برای طلا ایجاد نمود. برای نمونه به اختصار روش کلی تولید چند رنگ را میبینیم :

طلای زرد :

این رنگ از طلا در حقیقت حاصل ترکیب طلا و فلز مس می‌باشد، البته دراین ترکیب می‌بایست مقدار طلا بیشتر باشد.

سرویس طلا

طلای قرمز یا صورتی :

اگر در ترکیب فلزات طلا و مس، میزان مس بیشتر باشد رنگ طلا به سمت قرمزی میل میکند که رنگ رزگلد هم در این طیف رنگی قرار می گیرد.

سرویس طلای قرمز

طلای سبز :

در صورت ترکیب فلز طلا با فلز روی، رنگ طلا به سمت رنگ سبز میل می کند و هرچه درصد فلز روی بالاتر رود میزان سبزی هم بیشتر می شود.

طلای سفید :

این نوع طلا در حقیقت حاصل ترکیب  فلز طلا با نیکل، پالادیوم، نقره و روی است. (در این قسمت منظور از طلای سفید، پلاتین نمی باشد)

عموما طلای سفید که در بازار موجود است فلز پلاتین است که به نام طلای سفید شهرت یافته. پلاتین در حقیقت خاکستری رنگ است و چندان براق نیست به همین دلیل برای سفید و درخشان نشان دادن آن از یک روکش رادیوم استفاده می شود. رادیوم فلزی بسیار بسیار گران بها است و با قیمتی حدود شش برابر طلا، لقب گران ترین فلز جهان و پنجمین ماده گران قیمت جهان را دارد.

سرویس طلا سرویس طلا

طلای بنفش:

از ترکیب فلز های طلا و آلومینیوم با نسبت یک اتم طلا در مقابل دو اتم آلومینیوم فلزی با رنگ جذاب ارغوانی ایجاد خواهد شد. در واقع ۷۹ درصد ترکیب فوق طلا است که ۱۸ عیار ارزیابی می‌شود.

طلای سیاه هم وجود دارد، البته طلایی به رنگ سیاه نه معنای عام آن یعنی نفت خام، این رنگ از طلا با ترکیبی از کربن و در حالت های خاص پلاسمایی ایجاد می گردد.

سرویس طلا

انتخاب رنگ سرویس طلا

انتخاب رنگ سرویس طلا به سلیقه شما و رنگ پوستتان باز میگردد. معمولا طلای سفید و طلای رزگلد, اسپرت تر بوده و برای گروه سنی پایین مناسب تر میباشد. طلاهای رنگی و همنشینی رنگهای مختلف طلا در کنار هم, باز کالا را اسپرت تر کرده و برای سنین پایینتر گزینه مناسبتری میتواند باشد.

سرویس طلا سرویس طلا سرویس طلا سرویس طلا

سرویس طلا ایرانی یا خارجی؟

در بازار طلا فروشان در کنار طلای ایرانی، طلای خارجی ساخت کشورها و مارک های گوناگون نیز به با وجود ممنوعیت واردات، وجود دارد. طلاهای ساخت کشور ایتالیا، تایلند، هند، ترکیه و سوئیس از محبوبیت بالایی برخوردارند. رغبت مردم به طلای خارجی بیشتر به دلیل طراحی های ظریف آن ها و سبک طراحی مدرن و ساده آنها است. طلاهای ساخت کشور های اروپایی عموما کیفیت فلز کمتری به نسبت طلای ایرانی دارند اما به دلیل سبک طراحی جذاب طرفداران زیادی دارند. مزد ساخت طلای خارجی  به نسبت طلای ایرانی بالاست.  در کل به دلیل عیار پایین و دستمزد بالا، خرید سرویس طلا خارجی مقرون به صرفه نیست. خیابان کریم خان زند در تهران با دارا بودن مغازه های بسیار زیاد و مدل ها و قیمت های مختلف، به راحتی به شما این امکان را می دهدکه دست خالی باز نگردید. در بین شهر های ایران طلای یزد از محبوبیت بالایی برخوردار است.

سرویس طلا ی عروس می تواند از یک و نیم تا دو میلیون شروع شده و تا مبالغ بیار سنگین و سرسام آور چند صد میلیونی و حتی میلیاردی بالا رود اما عموم مدل های بازار قیمتی مابین ۵ تا ۱۲ میلیونی دارند.

سنگ های دوست داشتنی سرویس طلا

درکل جواهرات به دو دسته قیمتی و نیمه قیمتی تقسیم می گردند. سنگ های قیمتی شامل الماس، زمرد، یاقوت کبود و یاقوت قرمز هستند و سنگ های نیمه قیمتی شامل آمیتیس، سیترین، توپاژ و… که قرار گیری این سنگ‌ها روی طلا، آن را به جواهر تبدیل می‌کند. تشخیص اصل یا غیر اصل بودن این سنگ ها با خواص فیزیکی و شیمیایی خاصشان امکان پذیر است و در این مورد باید به فروشنده معتبر مراجعه نموده و به وی اعتماد کنید و از حتما او بخواهید تمام جزئیات را در فاکتور ذکر نماید.

معمولا برای عروس های جوان از سنگ زمرد استفاده نمی شود و برلیان و یاقوت بیشتر طرفدار دارند و یاقوت قرمز از یاقوت کبود گران تر است. در ضمن به این نکته هم توجه کنید که بعضی عروس خانم ها از افتادن سنگ های سرویس طلا ی شان اظهار نگرانی می کنند، اما فروشندگان معمولا تا 2 سال جواهرات را ضمانت و یا پیشنهاد می دهند عموما افراد بر این باورند هرچه طلا بزرگتر باشد، بیشتر به چشم می آید. در صورتیکه یک سرویس ظریف برلیان با قیمت برابر یا حتی گاهی کمتر میتواند بسیار شیک تر و جذاب تر باشد. به علاوه برای لباس عروس مدل دکلته و مدل لباس عروس های پر از تور و سنگ دوزی ، استفاده از سرویس طلا ی ساده و ظریف مناسب تر و جذاب تر است.

سرویس طلا سرویس طلا سرویس طلا سرویس طلا سرویس طلا سرویس طلا سرویس طلا سرویس طلا سرویس طلا سرویس طلا

سرویس طلا بدون نگین

بسیاری از عروس خانم ها موقع خرید جواهر، به آینده هم فکر می کنند که اگر خواستند سرویس شان را بفروشند، به خاطرسنگهایش ضررمی کنند یا نه؟ موقع فروش سنگهای سرویس جواهر شما با کسر 15 الی 20 درصد، خریداری می شود. اما نگین هایی که سنگ نیستند از این مورد مستثنی بوده و قطعا هنگام فروش ضرر محسوب می شوند. اگر می خواهید این ضرر را نپردازید باید از طلاهایی که نگین ندارند و مزد ساخت کمی هم دارند انتخاب نمایید.

سرویس طلا سرویس طلا سرویس طلا سرویس طلا سرویس طلا سرویس طلا سرویس طلا سرویس طلا

نکاتی که هنگام خرید طلا و جواهر باید بدانید:

1- مارک های معتبر و کارهای جدیدشان را از طریق سایت های اینترنتی و نمایندگی های معتبر بشناسید و قبل از خرید حسابی درباره ی آنها تحقیق کنید.

2- حتما از فروشنده فاکتور بگیرید و از او بخواهید تمام جزئیات سرویس از جمله جنس سنگ ها و یا اصل بودن یا نبودن نگین را در فاکتور ذکر نماید. اگر بعد از انجام معامله متوجه شدید که فروشنده چندان صادق نبوده و مرتکب تخلف شده، می توانید با در دست داشتن فاکتور و جنس خریداری شده به اتحادیه مراجعه کنید. توجه کنید که فاکتور دریافتی شما بدون مهر فروشنده فاقد اعتبار است.

3- نوع سرویس بسیار به فیزیک و ظاهر شما وابستگی دارد (مثلا اندازه گردن و گردی صورت) پس هر سرویس زیبایی لزوما برای شما زیبا نیست.

4- به رنگ پوست تان و هماهنگی رنگ پوست با رنگ سرویس خود توجه نمایید

  • اگر سبزه هستید بهتر است از طلای زرد و ترکیب آن با طلای رزگلد بهره ببرید.
  • اگر پوست شما سفید است، بهتر است از طلای سفید استفاده کنید زیرا درخشندگی طلای سفید، زیبایی و جلوه ی پوست تان را نمایان تر می کند.

5- هنگام خرید به قفل جواهرات توجه زیادی داشته باشید و از محکم بودن قفل های دستبند و گردنبند و گوشواره اطمینان حاصل کنید. همچنین از خش های روی فقل میتوان به نو یا دست دوم بودن طلا پی برد. در طلای دست دوم، این قسمت‌ها در مقایسه با بخش‌های دیگر، براقیت کمتری دارند.

6- اگر عادت به تعویض زود به زود طلا ندارید، با وسواس بیشتری طلای خود را انتخاب کنید. سعی کنید از مدل های روز که پس از مدتی تغییر می کنند، خریداری نکنید تا بعد از تغییر مد، مجبور به استفاده با بی میلی نشوید.

7- ترجیحا طلای خارجی خریداری نکنید، زیرا با وجود طراحی های زیبا و منحصر به فرد اغلب دارای عیار پایینی بوده و دستمزدهای بالایی بر قیمت آن افزوده می شود.

8- بهتر است سرویس اصلی شما طرحی داشته باشند که برای هر نوع پوششی متناسب باشد. زیرا مواقع گوناگونی می خواهید از این سرویس استفاده کنید.

نکاتی برای مراقبت از جواهرات

1- هنگام حمام یا شستشوی دست ها، جواهر آلات خود را در بیاورید زیرا صابون باعث ایجاد لایه ی نازکی بر روی جواهرات شده که موجب کدری جواهر می گردد.

2- با جواهرات خود تا حد امکان آشپزی نفرمایید زیرا گرمای زیاد و چربی موجب آسیب به نگین جواهرات می شود.

3- عطر و لوازم  آرایش موجب کدر شدن و آسیب به جواهرات می شود.

4- برای تمیز کردن طلا و جواهرات خود می توانید از اب و صابون یا ترکیبی از جوش شیرین با مایع ظرفشویی به همراه یک مسواک نرم یا از پارچه ایی نرم و خاص استفاده کنید و همچنین انها را در جعبه ای مجزا یا محل مخصوص نگهداری کنید تا موجب خط و خش روی انها نشوید.

5- شاید برایتان جالب باشد بدانید گران ترین جواهرات دنیا کدامند. در ادامه ویدیویی از ده جواهر گران جهان خواهید دید.

سرویس طلا سرویس طلا سرویس طلا سرویس طلا سرویس طلا سرویس طلا سرویس طلا سرویس طلا سرویس طلا سرویس طلا

سرویس طلا ، خرید محبوب عروس ها
4.9 (97.14%) 21 votes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *